תאונת עבודה

תאונת עבודה זה בכלל לא נעים. כולנו היינו מעדיפים לא להגיע לזה מעולם. יחד עם זאת חשוב לדעת מהם זכויותיכם בעניין.

יום אחד מבלי שום אזהרה, נפצעתם בדרך למקום עבודתכם או במקום העבודה עצמו ואינכם יכולים להמשיך לעבוד. חשוב לדעת כי תאונת עבודהבמקרים מסוימים הדבר ייחשב לתאונת עבודה, אשר בעקבות כך הנכם זכאים לזכויות והטבות מהמוסד לביטוח לאומי.

תאונת עבודה מהי?

בהתאם להגדרה בחוק הביטוח הלאומי, תאונת עבודה הנה תאונה שאירעה תוך כדי ועקב עבודתכם.
כלומר, על פי החוק, תאונת עבודה היא לא רק תאונה שארעה במקום עבודתכם תוך כדי עבודה, אלא החוק קובע כי יום עבודתכם מתחיל למעשה מהרגע בו יצאתם מביתכם לכיוון מקום עבודתכם ועד לרגע בו חזרתם למקום מגוריכם לאחר ששבתם ממקום העבודה.
לאור האמור, גם אם נפצעתם בדרך או בחזרה ממקום עבודתכם, ייתכן והדבר ייחשב לתאונת עבודה ועל כן תהיו זכאים להטבות וזכויות מהמוסד לביטוח לאומי.

 

נפצעתם בעבודה או בדרך לעבודה\מהעבודה לבית? קבלו את המדריך המלא לנפגע תאונת עבודה

קבלת טיפול רפואי

 • לאחר פגיעתכם, עליכם לקבל טיפול רפואי באופן מיידי בקופות החולים, בית החולים, או מרפאה מטעם מקום העבודה, הכל בהתאם למקום בו נפצעתם ולנסיבות המקרה. חשוב לציין כי גם אם נראה לכם שלא נפגעתם, מומלץ לפנות לקבלת טיפול רפואי מכיוון שייתכן שתסבלו מכאבים או פציעות בעתיד הקשורות לתאונה שחוויתם שלא ניתן להבחין בהם או לחוש בהם באופן מיידי.
 • בעת קבלת הטיפול הרפואי חשוב לציין בפני הגורם המטפל את השתלשלות אירועי הפציעה ואת כל הפציעות, הפגיעות, והכאבים שנוצרו בעקבות כך.

תיעוד הפציעה ואיסוף מסמכים

 • עם סיום קבלת הטיפול הרפואי יש לוודא כי פציעתכם ונסיבות המקרה מתועדים היטב במקום בו קיבלתם את הטיפול, וכי יש בידכם העתק מהדו"ח האמור. לדו"ח זה יש חשיבות גדולה בהגשת התביעה לביטוח הלאומי ולהכרתכם כנפגעי תאונת עבודה.
 • במידה וביצעתם בדיקות כלשהן כגון צילום רנטגן מומלץ להצטייד גם בעותק מתוצאות הבדיקות.
 • בנוסף לאיסוף המסמכים הרפואיים מומלץ לתעד את קרות האירוע מוקדם ככל האפשר ולאסוף ראיות שיוכלו לעזור בתביעה להכרה כנפגעי תאונת עבודה אל מול הביטוח הלאומי, כגון: עדים לתאונה, צילומים, דו"ח משטרה וכיוצ'.
 • חשוב לשמור על תיעוד ההוצאות שנגרמו לכם עקב הפציעה כגון קבלות על תרופות, נסיעות ומכשירי עזר כגון תחבושות מיוחדות וכיוצ'. ייתכן ותהיו זכאים להחזר עבור חלק ואף על כל ההוצאות האמורות.

פנייה למוסד לביטוח לאומי

 • על מנת להכיר בכם כנפגעי תאונת עבודה, עליכם לפנות תוך זמן סביר למוסד לביטוח לאומי להכרה כנפגעי תאונת עבודה ולא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפציעה. פנייה לביטוח לאומי לאחר יותר מ-12 חודשים מיום הפציעה עלולה להוביל לכך שתהיו זכאים רק באופן חלקי אם בכלל לזכויות של נפגע תאונת עבודה.
 • תחילה, עליכם לפנות למעסיקכם למילוי טופס הודעה על תאונת עבודה הנקרא גם: "ב/ל 250". בטופס זה מעסיקכם ימלא את פרטיו ואת פרטי הפציעה.
 • לאחר מילוי הטופס יש לפנות לגורם הרפואי המטפל בכם בקופת החולים על מנת לקבל "תיעוד רפואי לנפגע בתאונת עבודה" אל מול ביטוח לאומי.
 • עם העברת המסמכים והתיעוד הרפואי הרלוונטי, המוסד לביטוח לאומי ישקול את הנתונים ויקבע האם יש לאשר לכם את הבקשה להכיר בכם כנפגעי תאונת עבודה.
 • עם הכרתכם ע"י המוסד הלאומי כנפגעי עבודה, תהיו זכאים להטבות מהמוסד לביטוח לאומי כגון דמי פגיעה, וקצבת נכות במידה ונגרמה לכם נכות עקב תאונת העבודה אשר הוכרה ע"י המוסד לביטוח לאומי.

 

מתי לפנות לעורך דין מומחה לתאונת עבודה?

ישנם מקרים רבים שנפצעתם ואינכם מודעים לכך כי מדובר בתאונת עבודה והנכם זכאים בשל כך לכספים מהמוסד לביטוח לאומי. למשל: אם עברתם תאונת דרכים, ייתכן שמדובר בתאונת עבודה במידה והתאונה ארעה בדרך או בחזרה ממקום העבודה. כך למשל גם הדבר אם נפצעתם מחוץ למשרד אפילו אם היה מדובר בהפסקת צהריים ייתכן והדבר ייחשב לתאונת עבודה.
בנוסף, עורך דין מומחה לתאונת עבודה יוכל להדריך אתכם באיסוף המסמכים הרלוונטים ובפרוצדורה אל מול המוסד לביטוח לאומי. לדוגמה: ייתכנו מקרים בהם המוסד לביטוח לאומי לא יכיר בגובה הנכות אליה הנכם זכאים ועל כן יש צורך לערער על החלטת הוועדה ובכך יוכל לסייע לכם עורך הדין המומחה לתאונת עבודה. כמובן, במידת הצורך, במידה והמוסד לביטוח לאומי לא יכיר בכם כנפגעי תאונת עבודה, יש באפשרותכם לפנות לבית המשפט.

 

משרדינו בעל ניסיון רב בייצוג לקוחות שעברו תאונת עבודה וקבלת הזכויות הנלוות לכך הן מהמוסד לביטוח לאומי והן מהמעסיק.

לייעוץ בנושא של תביעות רשלנות רפואית לחצו כאן

 

לפגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה לתאונת עבודה צרו קשר