ביטוח לאומי לעובד זה גם חובה על פי החוק וגם יגן עליכם במידת הצורך!

פעמים רבות אתם שומעים את המושג ביטוח לאומי לעובד והדבר הראשון שעולה לכם לראש הוא הפרשות המעביד לביטוח לאומי לעובד ביטוח לאומי לעובדשנראות גדולות מאוד יחסית למשכורת שלכם. לא אחת אתם שואלים את עצמכם מדוע מופרשים כספים רבים כל כך למוסד לביטוח הלאומי ומה זה נותן לכם בפועל?
פעמים רבות אוכלוסיית העובדים לא מודעת לכך שהתשלום נועד למעשה לעת מצוקה, וכי עובדים רבים זכאים לכספים/קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי בגין תאונת עבודה, מחלות מקצוע, חופשת לידה וכו' ולא מודעים לכך.

תשלום לביטוח לאומי לעובד ע"י המעביד

ככלל, כל אזרח במדינת ישראל מעל גיל 18 מחוייב לשלם דמי ביטוח לאומי (בין אם מדובר בעובד שכיר, עצמאי או אדם מובטל).
דמי ביטוח לאומי לעובד שכיר בישראל ישולמו ע"י המעביד בשמם וינוכו על ידו (על ידי המעביד) משכר העבודה שלהם. חישוב שיעור דמי הביטוח הלאומי לעובד מחושבים באופן יחסי לגובה ההכנסות של העובד. בהתאמה לכך, עובד בשכר גבוה ישלם דמי ביטוח לאומי לעובד גבוה יותר מעובד בשכר נמוך. הנתונים שיילקחו בחשבון בין השאר בחישוב שיעור דמי ביטוח לעובד הינם: האם מדובר בתושב ישראל? מהו גילו של העובד (מעל לגיל 18 או מתחת)? מצב משפחתי ועוד.

רוצים לדעת עוד? צלצלו אלינו:

09-8995871

חישוב גובה התשלום לביטוח לאומי לעובד

חישוב תשלום דמי ביטוח הלאומי יתבצע באופן יחסי לשכר שהעובד מקבל ביחס לשכר הממוצע במשק ועד לתקרת השכר החייב במס.
החישוב מתחלק לשניים:

1)      מחלק ההכנסה של עד 60% מהשכר הממוצע במשק העובד ישלם 0.4% לביטוח לאומי והמעביד ישלם 3.85% – סה"כ 4.25%.

2)      מחלק השכר של למעלה מ-60% מהשכר הממוצע במשק העובד ישלם 5.43% והמעסיק ישלם 7% סה"כ 12.43%.

דוגמאות להטבות מהביטוח הלאומי לעובד ששולם לו ביטוח לאומי לעובד

  • מחלת מקצוע
    במידה וחליתם עקב התנאים במקום עבודתכם ייתכן והדבר יוכר כמחלת מקצוע ובמצב זה תהיו זכאים לזכויות והטבות מהמוסד לביטוח לאומי.
  • תאונת עבודה
    במידה ונפצעתם תוך כדי ועקב עבודתכם (במקרים מסוימים גם בדרך למקום העבודה ובדרך חזרה ממנה) יתכן והדבר יוכר כתאונת עבודה ובמצב זה תהיו זכאים לזכויות והטבות מביטוח לאומי. יצויין כי במידה והעובד נפטר מתאונת עבודה, בני משפחתו יהיו זכאים במצבים מסויימים לכספים מהמוסד לביטוח לאומי.
  • קצבאות מביטוח לאומי
    דוגמאות נוספות לקצבאות מביטוח לאומי שעובד במצבים מסוימים זכאי להן: אבטלה, הבטחת הכנסה, נפגעי פעולת איבה, אמהות, ילדים, מזונות, מילואים, נפגעי גזזת, נפגעי איידס, שירותים מיוחדים לנכים, פגיעה בזמן התנדבות ועוד.

במידה והנכם מעוניינים לדעת מהן זכויותיכם מביטוח לאומי פנו לעורך דין מומחה לדיני עבודה!

במידה והנכם נופלים לאחת מהקטגוריות הנ"ל, או לחלופין הנכם מאמינים כי אתם זכאים לקצבה מביטוח לאומי לעובד, אל תהססו ותפנו לעורך דין מומחה לדיני עבודה על מנת שייבחן מהן זכאותכם.
לא אחת הפרוצדורה מול המוסד לביטוח לאומי מתישה ומייגעת אשר בסופו של ההליך בגלל בעיות בירוקרטיות או בגלל העובדה שהמוסד לביטוח לאומי הינו גוף גדול וחזק, אינכם מקבלים את זכאותכם על פי חוק. במידה והנכם מעוניינים לפנות למוסד לביטוח לאומי לקבלת זכויותיכם עקב מחלה, פציעה או בשל כל נסיבה אחרת שבגינה הנכם זכאים לכספים מהמוסד לביטוח לאומי, מומלץ להתייעץ ולהיערך לפני כן עם עורך דין מומחה לדיני עבודה.

משרד עורכי דין קלרפלד מומחה בדיני עבודה בכלל ובכל הנוגע לפעילות מול המוסד לביטוח לאומי בפרט, הן לענין הגשת המסמכים והן בייצוג בוועדות רפואיות.

לקביעת פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה לדיני עבודה ובביטוח לאומי לעובד צלצלו עכשיו:

09-8995871