יחסי עובד מעביד

היחסים בין עובד למעביד הנם החובות והזכויות המשפטיות אשר מתקיימות ביניהם במסגרת מקום העבודה.יחסי עובד מעביד

חשוב לציין כי לא בכל מקרה מערכת היחסים של עובד ומעביד מתקיימת בין הצדדים, ישנם מצבים בהם למרות שנראה לכאורה שאדם אחד עובד עבור אדם אחר, הדבר לא ייחשב ליחסי עובד מעביד. לדוגמה: עובד קבלן, פרילנסר וחברות משאבי אנוש.

מדוע חשוב להגדיר האם מתקיימים יחסי עובד מעביד?

אדם שעובד במקום עבודה ואינו נחשב עובד על פי החוק ומבחני הפסיקה, או לחלופין האדם שהוא עובד אצלו לא נחשב מעסיקו, לא יהיה זכאי לזכויות סוציאליות וכספיות והגנות אליהן היה זכאי בהתאם לחקיקה ולפסיקה במידה והיו מתקיימים יחסי עובד מעביד. דוגמאות לזכויות הינן: דמי הבראה, חופשה שנתית, דמי מחלה, פיצויי פיטורין, שעות נוספות, פנסיה ועוד. ההגדרות של עובד ומעביד והמבחנים הקובעים כי מתקיימים ביניהם יחסי עובד מעביד, נקבעו בפסיקה על מנת לפתור סכסוכים בין עובד למעביד בבית המשפט במידה והצדדים לא פותרים זאת ביניהם בדרך אחרת. בית הדין לענייני עבודה (הוא בית המשפט המוסמך על פי החוק לדון ביחסי הצדדים), קובע על פי עובדות המקרה האם התקיימה במקום מערכת היחסים של עובד ומעביד ובהתאם לכך פותר את הסכסוך ביניהם.

 

רוצים להתייעץ בנושא? צלצלו:

09-8995871

מיהו עובד?

בעידן המודרני ועם התקדמות הטכנולוגיה, הרבה יותר קשה להגדיר מיהו עובד – האם עובד מהבית נחשב עובד למרות שהמעסיק שלו לא נמצא לידו? האם אותו אדם מחויב לעשות את העבודה באופן אישי או מישהו אחר יכול להחליף אותו? האם האדם משתלב במקום העבודה?

בעקבות כך, הפסיקה יצרה מבחני עזר שעוזרים לקבוע מיהו עובד בהתאם לחקיקה:

• מבחן השליטה והכפיפות – מבחן זה בא לבחון למי העובד כפוף, מי מפקח אליו ומי נותן לו הוראות ומחליט ההחלטות. לדוגמה: עובד המחליט בעצמו איזו עבודה לקבל ובאיזה אופן לבצע אותה, סביר להניח שייחשב לעובד קבלן להבדיל מעובד המבצע עבודה שהמעביד הוא זה שקבע איך לעשות אותה, היכן ומתי.
• מבחן הקשר האישי – מבחן זה בודק האם העובד מחויב לעשות עבודתו באופן אישי ולא ניתן למצוא אדם אחר שיעשה את העבודה. לדוגמה: במקרה בו המעביד מצא עובד אחר שיבצע את העבודה, ייתכן והעובד ייחשב עובד קבלן עצמאי.
 מבחן ההשתלבות – מבחן זה בודק עד כמה העובד משתלב במקום עבודתו והוא לא בעל עסק עצמאי הנותן שירותים למקום העסק. לדוגמה: עובד במפעל עם חוזה בינו לבין המעביד, שלא מעסיק עובדים ומשתלב במקום עבודתו, בדרך כלל ייחשב עובד.
• המבחן המעורב – מבחן זה בודק בהתאם לנסיבות המקרה, האם מתקיימת מערכת היחסים של עובד ומעביד בין הצדדים. זהו המבחן המקובל היום הכולל בתוכו את מבחן ההשתלבות ובודק קריטריונים נוספים כגון: מהו אופיו האישי של העיסוק, מקום ביצוע העבודה, מי מספק את כלי העבודה ועוד.

מיהו מעביד?

עם התקדמות חברות כוח האדם וקבלני החוץ המספקים שירותים למקומות עבודה, הגדרת המעביד הינה עמומה ועל כן הפסיקה קבעה מספר מבחני עזר על מנת לבחון מיהו מעביד – לדוגמה: הדרך בה הצדדים רואים את היחסים ביניהם, מי בעל הכוח לפטר עובדים, מי הגורם המפקח בשטח, מהו משך הקשר בין הצדדים, מי קיבל את העובד לעבודה, מי משלם את המשכורת, מי מאפשר חופשות ועוד מבחנים רבים נוספים.

 

במידה והנכם מעוניינים להוכיח כי מתקיימים יחסי עובד מעביד ביניכם לבין המעסיק שלכם, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני עבודה שיעזור לכם להכין את כל המסמכים והראיות המוכיחות את טיב היחסים. בדרך זו תוכלו לוודא כי הנכם זכאים לקבל את כל הזכויות המשפטיות וההגנות אליהן זכאי עובד על פי חוק.

 

לקביעת פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה לדיני עבודה צרו קשר

או צלצלו:

09-8995871