זכויות סוציאליות במקום העבודה – מה זה אומר בדיוק? מי זכאי לזכויות סוציאליות ובאילו מקרים?

במהלך תקופת העבודה ובהתאם לחוקי המגן, הנכם זכאים להפרשות שונות השומרות על זכויותיכם הנקראות זכויות סוציאליות.

מטרת הזכויות הסוציאליות הנה להבטיח לכם כי בזמנים בהם לא תוכלו לעבוד תהיו מכוסים ותוכלו להתרכז בהחלמה או לחלופין לצאת לחופשה בראש שקט ובידיעה כי הנכם מוגנים.

רוצים לדעת עוד על זכויות סוציאליות במקום העבודה? צלצלו אלינו:

09-8995871

 להלן תמצית של הזכויות הסוציאליות שהנכם זכאים אליהן:

 •  דמי מחלה
  הזכות הסוציאלית לדמי מחלה נקבעה בחוק דמי מחלה הקובע כי הנכם זכאים ל-18 ימי מחלה בשנה כאשר התשלום עבורם יתבצע החל מהיום השני למחלה. עבור היום השני והשלישי למחלה הנכם זכאים לתשלום בגובה 50% מהשכר והחל מהיום הרביעי ואילך הנכם זכאים לתשלום מלא.
 • דמי הבראה
  הזכות הסוציאלית לדמי הבראה ניתנת לכם עם סיום שנת העבודה הראשונה במקום עבודתכם. מספר ימי ההבראה יחושבו בהתאם לוותק שצברתם במקום העבודה. לדוגמה: בשנה הראשונה הנכם זכאים ל-5 ימי הבראה, בשנה השנייה ל-6 ימי הבראה וכן הלאה. שיעור דמי ההבראה אליו אתם זכאים בכל שנת עבודה נקבע בצו הרחבה שמפרסם משרד התמ"ת בכל שנה.
 • חופשה שנתית
  הזכות הסוציאלית לזכאות לחופשה בתשלום נקבעה בחוק חופשה שנתית על פיה יש באפשרותכם להיעדר ממקום העבודה לטובת חופשה ובכל זאת לקבל על כך תשלום. אורך החופשה נקבע בהתאם לוותק שלכם במקום העבודה. לדוגמה: בעד כל אחת מ – 4 השנים הראשונות הנכם זכאים ל – 12 ימי חופשה שנתית קלנדרים, בעד השנה החמישית 14 ימי חופשה קלנדרים וכן הלאה.
 • ימי חג
  הזכות הסוציאלית של תשלום שכר עבודה גם בחגים נקבעה בחוק שעות עבודה ומנוחה על פיה הנכם זכאים לתשלום מלא בעבור 9 ימי חג בכל שנת עבודה, כל עוד ימי החג לא נופלים על יום שבת.
 • שעות נוספות
  הזכות הסוציאלית לקבלת תשלום עבור עבודה בשעות נוספות נקבעה בחוק שעות עבודה ומנוחה על פיה במידה והנכם עובדים בשעות נוספות מעבר לשעות משרה מלאה, הנכם זכאים לשעות נוספות בגובה 125% לשעתיים הראשונים ו – 150% עבור השעה השלישית ואילך.
 • דמי נסיעות
  הנכם זכאים להחזר הוצאות נסיעה עבור השימוש בתחבורה על מנת להגיע למקום עבודתכם. גובה ההחזר נקבע על פי עלות כרטיסייה או לפי עלות חופשי חודשי, לפי הזול מביניהם, כאשר יש תקרה להחזר הוצאות נסיעה ליום העומד על סכום של 25.20 ₪ נכון לשנת 2012.
 • הפרשות לפנסיה
  הזכות הסוציאלית הקובעת כי המעסיק מחויב להפריש לכם כספים לביטוח פנסיוני נקבעה בשנת 2008 בצו הרחבה בו נקבע כי שיעור ההפרשה הינו משכר הבסיס ומהתוספות הקבועות, כאשר ישנה עלייה הדרגתית בגובה שיעור ההפרשות הן מצד המעסיק והן מצד העובד,החל משנת 2008 ועד לשנת 2013.
 • פיצויי פיטורין
  הזכות הסוציאלית לפיצויי פיטורים נקבעה בחוק פיצוי פיטורים הקובע כי במידה ועבדתם לפחות שנה אחת ברציפות ופוטרתם, הנכם זכאים לפיצויי פיטורים. שיעור פיצויי פיטורים שהנכם זכאים אליו במידה ופוטרתם הינו בגובה שכר חודש אחד לכל שנת עבודה.

למידע נוסף אודות זכויות סוציאליות במקום העבודה המפורטות לעיל, לחצו על כותרת הזכות ותוכלו לקבל מענה מפורט לכל שאלותיכם בנושאים האמורים.

לקביעת פגישת יעוץ עם עורך דין מומחה לזכויות סוציאליות אליהם זכאים העובדים צלצלו:

09-8995871