נשיכת כלב  – האם זו גם נשיכה בכיס?

במידה וננשכתם ע"י כלב במקום ציבורי או במקום פרטי, ייתכן והנכם זכאים לפיצוי
זכויות לפיצוי עקב נשיכת כלבכספי. פעמים רבות אנו שומעים כי אדם נפגע מנשיכת כלב ועקב כך נוצרו לו פגיעות פיזיות, צלקות ואף פגיעות נפשיות בשל האירוע הטראומטי. רבים לא יודעים כי במצב של נשיכת כלב, ייתכן והאדם שנפגע זכאי לפיצוי מבעלי הכלב ו/או האדם שהחזיק בכלב באורך קבע.

מה קובע החוק במצב של נשיכת כלב?

על מנת לדאוג שבעלי הכלבים יהיו אחראים למעשים של כלביהם, המחוקק קבע אחריות לנזקים שנוצרו בעקבות נשיכת כלב בתוך פקודת הנזיקין. הפקודה קובעת למעשה כי במצב בו אדם נפגע מנשיכת כלב, יש באפשרותו לדרוש פיצוי מהבעלים של הכלב או ממי שמחזיק בכלב בדרך קבע. יש לציין כי הבעלים של הכלב יהיה מחויב לפצות את האדם שנפגע ואין צורך כי אותו אדם שסבל מנשיכת כלב, יוכיח אם היתה או לא היתה התרשלות מצידו של הבעלים.

האם בכל מצב של נשיכת כלב אני זכאי לפיצוי מבעליו?

לא, פקודת הנזיקין קובעת כי ישנם 3 מצבים בהם תהיה הגנה לבעלים של הכלב שנשך –

  1. במצב בו האדם שניזוק מנשיכת כלב התגרה בכלב.
  2. במצב בו האדם שניזוק מנשיכת כלב תקף את הבעלים של הכלב, בן זוגו, הורו או ילדו.
  3. במצב בו האדם שניזוק הסיג גבול במקרקעין של בעלי הכלב.

יצויין כי בית המשפט בוחן בקפידה את נסיבות המקרה ולא בקלות ייתן הגנה לבעלי הכלב בעקבות נשיכה. יחד עם זאת, חשוב לציין כי בית המשפט בוחן גם את הצד הנפגע, ולא אחת קובע כי ישנו אשם תורם מצד הנפגע אשר בעקבות כך הפיצוי עבור הנזק מנשיכת הכלב יפחת.

האם הפיצוי עקב נשיכת כלב הינו פיצוי רק עבור הנזק הפיזי או גם ניתן לקבל פיצוי במידה של נזק נפשי

הפסיקה קבעה יריעה רחבה של מקרים בהם ניתן יהיה לקבל פיצוי עקב נשיכת כלב, הן עבור נזק פיזי והן עבור נזק נפשי, אשר לא אחת נוצר עקב הטראומה של הנפגע ושל אדם המקורב אליו בשל אירוע הנשיכה. כך למשל, נקבע בפסיקה כי יש גם לפצות לא רק את הנפגע הישיר אלא גם נפגע צד שלישי (כגון אימא של ילד שנפגע מנשיכת כלב) בשל נזק נפשי שאירע לה עקב כך שבנה ננשך אל מול עיניה.

במידה וננשכתם ע"י כלב, מומלץ להתייעץ עם עו"ד מומחה להגשת תביעות עקב נשיכת כלב!

משרד עו"ד קלרפלד בעל ניסיון בכל הקשור לקבלת פיצוי עקב נשיכת כלב. עורכי הדין במשרד יוכלו לייעץ לכם כיצד עליכם לפעול לאחר שנפגעתם מנשיכת כלב, ואילו מסמכים ועדויות עליכם להשיג. בנוסף, נוכל לסייע בדרישה לפיצוי מבעלי הכלב ובמידת הצורך בהגשת תביעה לבית המשפט עבור הנזק הפיזי והנפשי שנוצר לכם ולקרובים שלכם עקב אירוע הנשיכה.

לקביעת פגישת יעוץ עם עו"ד מומחה לתביעות עקב נשיכת כלב, צרו קשר