צוואה בחיים

במהלך חיינו אנו עושים הכל על מנת לתכנן את העתיד: לימודים, תואר, עבודה מסודרת, פנסיה, ביטוחים וכיוצ'. כל זאת על מנת להבטיח לעצמנו ולמשפחתנו שקט נפשי וחיים שלווים. למרות זאת, החיים מלמדים אותנו, שלא ניתן לצפות כל דבר צוואה בחייםהקשור לעתידנו, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במחלה קשה סופנית אשר לא ניתן לעשות דבר על מנת להירפא ממנה. כאשר מגיעים למצב זה מגלים כי אמנם עשינו בחירות לגבי הדרך בה אנו רוצים לחיות, אך לא השפענו על הדרך בא אנו רוצים למות בכתיבת צוואה בחיים. החל משנת 2005 ניתן להשפיע בצוואה בחיים על הטיפול הרפואי אותו אנו מעוניינים לקבל או לא לקבל במצב סופני, עוד בטרם נגיע למצב זה. החוק המאפשר זאת הינו חוק החולה הנוטה למות, אשר קובע באיזו דרך ובאילו תנאים יש לכתוב צוואה בחיים.

מהי צוואה בחיים?

צוואה בחיים נותנת פתרון לחולים הנוטים למות, להשפיע על הדרך בה יסתיימו חייהם. אדם אשר בוחר לערוך צוואה בחיים, למעשה יכול להביע את רצונו האם להאריך את חייו באמצעים מלאכותיים או לחלופין, להימנע מהארכת חיים באמצעים מלאכותיים, במצב בו יגיע למצב סופני וכבר לא יוכל להביע את רצונותיו לגבי האמור.

מה היתרונות של צוואה בחיים?

1. מימוש אוטונומיית הרצון של האדם –

פעמים רבות, כאשר אדם מגיע למצב סופני, אין לו יכולת להביע את רצונותיו לגבי סוג הטיפול אותו הוא מעוניין או לא מעוניין לקבל. כתיבת צוואה בחיים מאפשרת לאותו אדם לוודא כי הוא יטופל בהתאם לרצונותיו בלבד, ללא קשר להחלטת הרופאים ו/או אדם אחר מבני משפחתו. כתיבת צוואה בחיים למעשה מאפשרת לאדם למות בדרך המכובדת ביותר כראות עיניו ובהתאם לרצונותיו.

2. מניעת סכסוכים בין קרובי משפחה

כאשר קרוב משפחה שלכם מגיע למצב סופני, מדובר בסיטואציה טעונה רגשית בקרב המשפחה אשר מובילה לעתים לויכוחים על דרך הטיפול בחולה. לא אחת, ישנן דעות מנוגדות לגבי רצונו של קרוב המשפחה, והאם הוא היה מעוניין להאריך את חייו בכל מקרה, או לחלופין "לתת לטבע לעשות את שלו" ללא אמצעים מלאכותיים. צוואה בחיים, פותרת ויכוחים מיותרים, מכיוון שקרוב המשפחה החולה, הביע את רצונותיו באמצעות הצוואה בחיים, מהו הטיפול אותו הוא מעוניין או לא מעוניין לקבל במצב סופני. במילים אחרות, גם אם בן משפחה אחד יחלוק על דרך הטיפול, כתיבת הצוואה בחיים למעשה מאפשרת לו לוודא מה היו רצונותיו של קרוב המשפחה החולה.

אל תחכו לרגע בו זה יהיה מאוחר מדי, וערכו צוואה בחיים כל עוד יש לכם אפשרות!

עריכת צוואה בחיים איננה דבר של מה בכך, על אחת כמה וכמה שמדובר בעניין של חיים ומוות. במידה ואתם מעוניינים בכתיבת צוואה בחיים ולקחת בידיים שלכם את ההחלטה באיזו דרך לסיים את חייכם, מומלץ לפנות לעו"ד מומחה לכתיבת צוואה בחיים.

משרדינו בעל ניסיון רב בכל הקשור לכתיבת צוואה בחיים ויוכל לסייע לכם בניסוח מוגדר מדויק ומקצועי. בדרך זו, תוכלו לוודא כי לא יוכלו לערער על החלטתכם לדרך הטיפול בכם במצב של מחלה סופנית, וכי הצוואה בחיים נכתבה בהתאם לחוק.

לקביעת פגישת ייעוץ עם עו"ד מומחה לצוואה בחיים, צרו קשר!