ירושה על פי דין

כאשר אדם נפטר ולא הותיר אחריו צוואה, הרכוש שצבר במהלך חייו יחולק בהתאם לנקבע בחוק הירושה – הליך זה נקרא: ירושה על פי דין. חוק הירושה קובע למעשה מיהם היורשים הזכאים לעזבונו של הנפטר, ובאילו חלקים יחולק הרכוש. יש לציין כי על מנת לממש את הירושה על פי דין ולהוציא אותה לפועל, יש לפנות תחילה לרשם הירושות בהתאם לנקבע בחוק הירושה.ירושה לפי דין

הליך מימוש הירושה על פי דין מול רשם הירושות

על מנת לחלק את עזבונו של הנפטר בירושה על פי דין, עליכם לפנות תחילה לרשם הירושות במשרד המשפטים הסמוך למקום מושבו של הנפטר. הבקשה למימוש הירושה על פי דין נקראת: "בקשה לצו ירושה", כאשר על מגיש הבקשה למלא את המסמכים הרלוונטיים ולצרף אסמכתאות בהתאם לדרישת רשם הירושות כגון: תעודת פטירה ותיעוד אודות משלוח הודעות ליורשים הזכאים לירושה על פי דין. תפקידו של רשם הירושות בהליך מימוש הירושה על פי דין הוא לבחון את הבקשה לצו ירושה, את המסמכים הנלווים ובמידת הצורך לבחון בקשות להסתלקות מהירושה. בנוסף, במידה ובזמן הליך הירושה על פי דין אצל רשם הירושות מגיע אדם אחר הטוען כי לנפטר קיימת צוואה אשר קובעת יורשים אחרים מהנקבע על פי דין, הרשם אינו יכול לדון בכך, ותפקידו של בית המשפט לענייני משפחה לבדוק את העניין. במצב זה, הליך הירושה על פי דין נעצר עד להכרעתו של בית המשפט.

מיהם היורשים על פי דין?

חוק הירושה קובע מיהם היורשים אשר זכאים לירושה על פי דין ומהו הסדר בו נקבע חלוקת הירושה. ככלל, העיקרון מאחורי קביעת המחוקק הוא כי הקרובים ביותר בקרבת המעגל המשפחתית לנפטר הם הזכאים לעזבונו של הנפטר, ואם הנפטר היה מעוניין בדבר אחר, היה כותב צוואה בהתאם.

להלן סדר היורשים על פי דין הנקבע בחוק הירושה:

1. בן/בת זוגו של המוריש ביום פטירתו.
2. ילדי המוריש וצאצאיהם.
3. הוריו של המוריש וצאצאיהם.
4. הורי הוריו של המוריש וצאצאיהם.

יצוין כי במידה והמוריש לא הותיר אחריו יורשים על פי דין, זכות הירושה על פי דין תועבר למדינה לידי האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים, אשר רשאי לחלק את העיזבון בהתאם לנקבע בחוק. לפירוט אודות היורשים הזכאים לירושה על פי דין ולאיזה חלק מהעיזבון כל אחד רשאי לרשת ראו: "ירושה בין קרובי משפחה".

במידה והנכם זכאים לירושה על פי דין מומלץ להתייעץ עם עו"ד מומחה לצוואות וירושות!

משרד עורכי דין קלרפלד בעל ניסיון רב שנים במתן ייעוץ בכל הקשור לצוואות וירושות בכלל ובירושה על פי דין בפרט. עורכי דין המשרד יסייעו לכם בקבלת הירושה אליה הנכם זכאים, במילוי הטפסים והשגת האסמכתאות המתאימות במידת הצורך, ובכל סיוע הקשור להליך ירושה על פי דין, עד לקבלת הכספים אליהם הנכם זכאים מעיזבון המנוח.

לקביעת פגישת ייעוץ, צרו קשר!