ירושה על פי צוואה

ירושה על פי צוואה, להבדיל מירושה על פי דין, היא למעשה חלוקת העיזבון של אדם ירושה על פי צוואהשנפטר בהתאם לצוואה שכתב בה, הורה הנפטר כיצד ולמי יש לחלק את רכושו לאחר מותו. היתרון בירושה על פי צוואה הוא שהמצווה יכול לקבוע באיזה דרך, איך ולמי לחלק את רכושו שצבר במהלך חייו ע"י כתיבת צוואה. יחד עם זאת, חשוב לציין כי עצם העובדה שאדם כותב צוואה, אין זה אומר כי באופן אוטומטי יתבצע ירושה על פי צוואה, אלא יש לבחון תחילה, האם הצוואה בוצעה על פי דין בהתאם לנקבע בחוק הירושה.

מהם סוגי הצוואות?

חוק הירושה מונה 4 סוגים של צוואות על מנת שלצוואה יהיה תוקף משפטי וניתן יהיה לבצע ירושה על פי צוואה:

1. ירושה על פי צוואה בכתב יד –
זוהי ירושה על פי צוואה שנכתבה בכתב ידו של המוריש, כאשר עליה לכלול את חתימת המוריש ותאריך עריכת הצוואה.
2. ירושה על פי צוואה בעדים –
זוהי ירושה על פי צוואה שנערכה מול שני עדים המהווים עדים לצוואה ותפקידם לאשר ולחתום בצוואה כי הצוואה נעשתה מרצונו החופשי של המוריש.
3. ירושה על פי צוואה בעל פה –
זוהי ירושה על פי צוואה הנאמרת ע"י המוריש בעל פה מול שני עדים. צוואה זו בדרך כלל מתבצע על ידי אדם העומד למות ואין לו אפשרות פיזית לבצע צוואה מהסוגים האחרים הקיימים בחוק.
4. ירושה על פי צוואה מול רשות –
זוהי ירושה על פי צוואה המתבצעת בפני גורם רשמי ברשות כגון: רשם לענייני ירושה, נוטריון, שופט, רשם וחבר בית דין דתי.
לכל אחת מהצוואות לעיל, יש כללים הקבועים בחוק הירושה על פיהם יש לפעול על מנת שהצוואה תצא לפועל וניתן יהיה לבצע בעקבות כך ירושה על פי צוואה.

לפירוט אודות התנאים הנדרשים בכל אחת מהצוואות הנ"ל ראו: "סוגי הצוואות השונים".

כיצד ניתן להוציא לפועל ירושה על פי צוואה?

במצב בו קיימת צוואה אשר המנוח הכין בטרם נפטר, יש להגיש את הצוואה לרשם לענייני ירושה יחד עם בקשה לקבלת צו קיום ירושה, לאחריו ניתן יהיה לחלק את העיזבון של המנוח בהתאם לנכתב בצוואה. ההליך מול רשם הירושות מלווה במתן מסמכים לרשם הירושות, ובמידת הצורך בחינת התנגדות לבקשה למתן צו לקיום הצוואה במידה וקיימת התנגדות שכזו. במידה ולא קיימת התנגדות לבקשה לצו לקיום צוואה, ניתן יהיה לממש את הירושה על פי צוואה ולחלק את רכושו של המנוח בהתאם לרצונותיו.

במידה והנכם מעוניינים כי רכושכם יחולק לאחר מותכם בירושה על פי צוואה מומלץ להתייעץ עם עו"ד מומחה לצוואות וירושות!

כתיבת ועריכת צוואה, אינה דבר מובן מאיליו, ויש לערוך את הצוואה בהתאם לדין ובדרך הברורה ביותר על מנת שלא יוכלו להתנגד אליה. עו"ד מומחה לירושה על פי צוואה יוכל לסייע לכם לכתוב צוואה אשר תבטא את רצונכם המלא בדבר חלוקת העיזבון שלכם לקרובים אליכם וכי ניתן יהיה לממש את הירושה על פי צוואה בדרך היעילה והמהירה ביותר.

משרד עורכי דין קלרפלד בעל ניסיון רב שנים בצוואות וירושות בכלל ובירושה על פי צוואה בפרט.

לקביעת פגישת ייעוץ, צרו קשר!