הסכם חלוקת עיזבון

לאחר שאדם נפטר, העיזבון שהוא מותיר מתחלק בין היורשים הזכאים לכך, בין אם מכוח צוואה ובין אם מכוח חוק הירושה. רבים לא יודעים כי חלוקת העיזבון בהתאם הסכם חלוקת עיזבוןלצוואה או בהתאם לחוק הירושה אינם מוחלטים, ובמצבים מסוימים, היורשים יכולים לבצע הסכם חלוקת עיזבון בו יחולק העיזבון בחלקים אחרים בין היורשים. הסכם חלוקת עיזבון למעשה משמש פתרון ליורשים לחלוקה שונה של העיזבון בהתאם לרצונותיהם, גם אם מדובר בחלוקה שונה ממה שהמוריש ביקש לבצע, זאת בתנאים מסוימים הקבועים בחוק הירושה.

מה המניעים של היורשים לביצוע הסכם חלוקת עיזבון

ישנם מניעים שונים לביצוע הסכם חלוקת עיזבון:

1.נכס בעל ערך רגשי עבור אחד מהיורשים

לא אחת אנו נתקלים בנכס או רכוש בעל ערך סנטימנטלי עבור יורש מסוים, אשר מעוניין לעשות הכל על מנת לשמור על הרכוש האמור. לדוגמה: תכשיט כלשהו שהיה שייך לנפטר, פריט אומנות וכיוצ’.

2. מניעת סכסוכים בין היורשים

ישנם מצבים בהם המוריש קובע בצוואה כי כל רכושו יועבר באופן שווה לכלל היורשים. במצב זה ייתכן כי היורשים יהיו שותפים יחדיו במספר נכסים הכוללים למשל מספר דירות, ועל כן, היורשים יעדיפו לחלק את הדירות ביניהם על מנת למנוע סכסוכים בעתיד כך שכל יורש יהיה בעל נכס נפרד וידאג לניהולו באופן עצמאי.

3. מניעים כלכליים

במקרים בהם מספר יורשים ירשו מספר דירות במשותף, הסכם חלוקת עיזבון המחלק את הדירות בין היורשים יאפשר להם לנצל פטורים לגבי תשלום מס שבח בכל הקשור למכירת הדירות. לאור האמור, פעמים רבות יורשים בוחרים לבצע הסכם חלוקת עיזבון מטעמים כלכליים כגון פטור ממיסים.

יש לציין כי המניעים המתוארים לעיל הינם מספר דוגמאות בלבד כאשר מדובר ברשימה לא סגורה.

האם צריך לאשר הסכם חלוקת עיזבון בבית המשפט?

ככלל, אין חובה לאשר הסכם חלוקת עיזבון בבית המשפט, אך בהחלט ניתן ולעיתים מומלץ לעשות כן. יש צורך באישור בבית משפט רק במקרים בהם אחד הצדדים להסכם חלוקת עיזבון הינו קטין או חסוי. במצבים אלה, כאשר מדובר ביורש בעל מעמד מיוחד, יש צורך באישור בית משפט להסכם חלוקת עיזבון.

במידה ואתם מעוניינים בהסכם חלוקת עיזבון, מומלץ להתייעץ עם עו”ד מומחה לצוואות וירושות!

כתיבת הסכם חלוקת עיזבון כרוכה בידע ומקצועיות רבה בניסוח הסכמים מהסוג האמור על מנת למנוע חיכוכים עתידיים בין היורשים, ואי בהירות בכל הקשור לחלוקת העיזבון. משרד עורכי דין קלרפלד, בעל ניסיון רב שנים בניסוח הסכם חלוקת עיזבון למען היורשים בדרך בה היורשים יוודאו כי זכויותיהם ימומשו והם יהיו זכאים לחלקם המלא בעיזבון לאור ההסכם.

לקביעת פגישת ייעוץ עם עו”ד מומחה לניסוח הסכם חלוקת עיזבון – צרו קשר