סוגי הצוואות השונים

הצוואה ה"קלאסית" המוכרת לכולם, הינה צוואה הנערכת בכתב, בה מביע המוריש סוגי צוואותבכתב באיזה דרך ולמי הוא מעוניין להוריש את רכושו. רבים לא יודעים כי ישנן דרכים נוספות לעשות צוואה כאשר חוק הירושה, הוא החוק הקובע למעשה מהם סוגי הצוואות השונים.

סוגי הצוואות השונים בהתאם לחוק הירושה

חוק הירושה קובע מהם סוגי הצוואות השונים ובאיזה דרך יש לבצעם:

1. צוואה בכתב יד –

צוואה בכתב הינה אחת מסוגי הצוואות השונים אשר כשמה כן היא – עליה להיערך בכתב ידו של המצווה יחד עם חתימתו וציון תאריך כתיבת הצוואה.

2. צוואה בעדים

צוואה בעדים גם היא אחת מסוגי הצוואות השונים בהתאם לחוק הירושה, אך להבדיל מצוואה בכתב יד, צוואה זו אינה חייבת להיכתב בכתב ידו של המצווה וניתן אף להדפיסה במחשב. חוק הירושה מחייב את המצווה לחתום על הצוואה ולכתוב את תאריך החתימה מול שני עדים אשר צריכים לאשר באותו מעמד, בחתימת ידם על פני הצוואה, כי המצווה הצהיר וחתם כאמור.

3. צוואה בפני רשות –

צוואה בעדים הינה אחת מסוגי הצוואות השונים אך להבדיל משאר הסוגים, היא מוגשת לגורם רשמי אשר יכול להיות שופט, חבר בין דין רבני, נוטריון ורשם של בית משפט או רשם לענייני ירושה. צוואה זו ניתן להגיש בשתי לגורם הרשמי בשתי דרכים:

א) באמירה בעל פה בפני נציג הרשות.

ב) בהגשת הצוואה בכתב על ידי המצווה עצמו לנציג הרשות.

4. צוואה בעל פה

להבדיל מסוגי הצוואות השונים המתוארים לעיל, צוואה בעל פה הינה צוואה המיועדת אך ורק לאדם שהוא "שכיב מרע" (אדם העומד למות), או מי שרואה את עצמו בנסיבות המצדיקות זאת מול פני המוות. אדם במצב זה, פעמים רבות מעוניין לכתוב צוואה כמה שיותר מהר, ועל כן המחוקק נתן לו פתרון בדמות צוואה בעל פה. במצב זה המצווה אומר בעל פה מהי צוואתו מול שני עדים, אשר ירשמו בזיכרון דברים את דברי המצווה ולאחר מכן יחתמו על זכרון הדברים ויפקידו אותו אצל רשם הירושות. יש לציין כי במידה ועבר חודש לאחר שחלפו הנסיבות שהצדיקו את עשיית הצוואה, והמצווה עודנו בחיים, הצוואה בטלה. 

במידה ואתה מעוניין לבצע צוואה חשוב להתייעץ עם עו"ד מומחה לסוגי הצוואות השונים!

לכל אחת מסוגי הצוואות השונים המתוארים לעיל יש יתרונות וחסרונות. לדוגמה: היתרון בכתיבת צוואה בכתב יד הוא שהצוואה אינה מחויבת להיות מאומתת ע"י שני צדדים והיא נעשית באופן חד צדדי. החיסרון בה למשל הוא שיש הקפדה של המחוקק על הדרך בה צריך לבצעה וברוב המקרים במידה והמוריש לא יעמוד בתנאים הנדרשים בחוק, הצוואה יכולה להיות פסולה. כך גם לשאר סוגי הצוואות השונים המתוארים לעיל יש יתרונות וחסרונות כאשר עליכם לבחון מהי הצוואה המתאימה ביותר עבורכם מכלל סוגי הצוואות השונים. עו"ד מומחה לצוואות יוכל להמליץ לכם מהי הצוואה המתאימה ביותר עבורכם, וכיצד לבצעה.

 משרד עו"ד קלרפלד בעל ניסיון של שנים בכל הנוגע לתחום הצוואות והירושות בכלל ובבחירת צוואות מכלל סוגי הצוואות השונים בפרט.

 

לקביעת פגישת ייעוץ צרו קשר!