התרת נישואין = גירושים?

כאשר בני זוג נשואים מעוניינים לסיים את יחסיהם, הדבר מתבצע בדרך כלל בהליך גירושים.התרת נישואין
בישראל, החוק קובע כי הליך הגירושים יתבצע על פי הדין האישי המשותף לשני בני הזוג, כלומר – יהודים בהתאם לדין העברי בבית הדין הרבני, נוצרים בהתאם לדין הנוצרי ומוסלמים לפי הדין המוסלמי.
נשאלת השאלה מה עושים זוגות "מעורבים" המעוניינים להתגרש כאשר רק אחד מהם הוא יהודי ואילו השני בעל דת שונה או חסר דת?
התשובה לכך מצויה בחוק שיפוט בענייני התרת נישואין (מקרים מיוחדים וסמכות בין לאומית), התשכ"ט-1969, בו נקבעה בישראל פרוצדורה המקבילה להליך גירושים המאפשרת לזוגות "מעורבים" להתגרש כדין.

מהו הליך התרת נישואין?

כידוע, הרבנות לא מכירה בנישואין של אדם יהודי לאדם בעל דת אחרת או אדם חסר דת. בפועל, המוסד הרבני מחשיב זוגות אלה כ"ספק נשואים", ועל כן, במידה וזוגות אלה מעוניינים להיפרד בישראל, מחייבים אותם בגט לחומרה. המשמעות היא אכן שבני הזוג יחשבו כפרודים, אך הם לא יהיו זכאים לזכויות המגיעות לבני זוג שהתגרשו כגון תשלום מזונות.
לאור האמור, נוצר הליך מקביל להליך הגירושים המכונה "התרת נישואין", אשר מקנה לבני הזוג שנפרדו בהליך זה, זכויות של בני זוג שהתגרשו בהתאם לדין האישי.

במידה ואתם מעוניינים בהתייעצות בנושא צלצלו אלינו:

09-8995871

איך מתחילים בהליך?

במידה והחלטתם להתחיל בהליך, עליכם להגיש תחילה בקשה לבית המשפט לענייני משפחה במקום מגוריכם המשותף האחרון, בצירוף מסמכים המעידים כי הנכם משתייכים לדתות שונות ומסמכים שיש בהם להעיד על קשר הנישואין. במצב בו אחד מכם הינו חסר דת, בנוסף למסמכים המבוקשים, יהיה עליכם לצרף לבקשה תצהיר של מכר המצהיר כי ידוע לו שהנכם חסרי דת. לאחר הגשת הבקשה לבית המשפט לענייני משפחה, במקרים מסוימים, בית המשפט יפנה לראש בית הדין הדתי הנוגע לדבר, על מנת שיקבע אם יש צורך בגירושין על פי הדין הדתי שלפיו הוא דן, בהתאם לדת אליה הנכם שייכים. ככל שיתברר שאין צורך בכך, בית המשפט לענייני משפחה יאשר בקשתכם להתרת נישואין במתן פסק דין (בדומה להליך גירושים), המאשר כי הנכם פרודים וכי לא תהיה לכל אחד מכם בעיה להתחתן בעתיד לאדם אחר בנישואים דתיים במידה ותהיו מעוניינים בכך.

הליך זה, בדומה להליך גירושים, הינו הליך קשה ומורכב למי מבני הזוג לאור המתח הקיים בין בני זוג בעת הפרידה, על אחת כמה וכמה כאשר ישנם ילדים בתמונה. פעמים רבות, במקביל להליך התרת נישואין, בני הזוג יבקשו מבית המשפט גם לאשר הסכם גירושים במטרה לחלק את הרכוש, ובמידת הצורך, להסדיר את עניין משמורת הילדים. עורך דין מומחה לדיני משפחה ולהתרת נישואין יוכל לעזור לכם לצלוח את ההליך עם כמה שפחות חיכוכים עד כמה שניתן, ויסייע לכם להגיע להסכמה על הסכם גירושין, כך שתוכלו לסיים את ההליך בדרך שתהיה מקובלת על כל הצדדים. במידת הצורך ובמקרים בהם אין הסכמה בין בני הזוג הן לעניין התרת נישואין והן לעניין הסכם גירושים, עורך דין יסייע לכם בבקשה להתרת נישואין ובהשגת הסכם גירושים שישרת את הצרכים שלכם ככל שניתן.
משרדינו מתמחה בדיני משפחה בכלל ובהתרת נישואין בפרט.

לקביעת פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה בנושא צלצלו:

09-8995871