מזונות מסבא וסבתאמזונות מהסבא ומהסבתא – האמנם?

בעת הליכי גירושין אנו נתקלים פעמים רבות בהורה הנמנע מלשלם מזונות לילדיו וזאת בניגוד לחוק ולפסיקה בהם נקבע כי ההורים מחוייבים לזון את ילדיהם. בסופו של דבר הנפגע העיקרי מן העניין הוא הקטין אשר המזונות מיועדים לדאוג לכל צרכיו בעודו קטין ולהבטיח כי לא יחסר לו דבר.

מה ניתן לעשות במצב בו ההורה נמנע מלשלם מזונות – האם פונים באופן אוטומטי בתביעת מזונות מהסבא ומהסבתא?

ההורה ו/או הקטין אליו אמורים להיות מועברים תשלום המזונות למצות הליכים בטרם פנייה בתביעת מזונות מהסבא ומהסבתא. לדוגמה: ההורה צריך לפנות תחילה להוצאה לפועל ולמוסד לביטוח לאומי ולראות אם ניתן לקבל את תשלום המזונות דרך המוסדות האמורים. החוק לתיקון דיני משפחה בישראל, מאפשר לקטין ו/או להורה שאמור לקבל את המזונות לתבוע מזונות מהסבא ומהסבתא, אך תחילה מתקיימת החובה למצות את הדין עם ההורה הסרבן.

מתי בית המשפט יקבע חובת תשלום מזונות מהסבא ומהסבתא לטובת הקטין?

במצב בו לא ניתן לגבות תשלום מזונות מההורה הסרבן ולאחר מיצוי הליכים, ניתן לגבות מזונות מהסבא ומהסבתא רק לאחר שהתובע הוכיח כי:
1. יש בידי הסבא והסבתא אמצעים לספק את הצרכים שלהם ושל הילדים הקטינים שלהם בטרם תשלום מזונות לתובע.
2. על התובע להוכיח כי הוא לא יכול לספק את צרכיו מהכנסה ו/או נכסים ממקור אחר (למשל: ירושה).
3. על התובע להוכיח כי אינו יכול לקבל מזונות מבן משפחה אחר הקודם בשרשרת לסבא ולסבתא ברצף חיוב המזונות על פי החוק.
יש לציין כי הנטל על התובע להוכיח את האמור לעיל, ולא אחת בית המשפט קבע כי התובע לא הרים את הנטל להוכיח כי הסבא והסבתא יכולים לעמוד בנטל הכלכלי של תשלום המזונות, ועל אף שאין ממי לפרוע את חובת תשלום המזונות והקטין יישאר ללא מענה, נפסק כי אין חובת תשלום מזונות מהסבא ומהסבתא או נקבע תשלום מזונות רק באופן חלקי.

במידה ואתם מעוניינים לתבוע מזונות מהסבא ומהסבתא או לחלופין תובעים אתכם לתשלום מזונות בהיותכם סבא וסבתא, מומלץ להתייעץ עם עורך דין לדיני משפחה
משרד עורכי דין קלרפלד בעל ניסיון רב בדיני משפחה בכלל ובכל הנוגע לתביעת מזונות מהסבא ומהסבתא בפרט.

לקביעת פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה לתביעת מזונות מהסבא ומהסבתא – צרו קשר