גירושין בין בני זוג

גירושין

בהתאם לנתונים של בתי הדין הרבניים, נכון לשנת 2012 מעל 10,000 זוגות התגרשו בישראל! מדובר בעלייה של 5% לעומת שנת 2011 והיד עוד נטויה. נתונים אלה מוכיחים את השינוי הקיים בשנים האחרונות, בו החברה הישראלית פתוחה יותר להליך גירושין כאשר זוגות רבים מעדיפים להיפרד ולנסות לפתוח פרק חדש בחייהם מאשר להישאר בזוגיות לא מאושרת.

הליך גירושין – מאיפה מתחילים?

במצב בו מיציתם כל אפשרות להציל את חיי הנישואין והגעתם להחלטה סופית כי הנכם מעוניינים בהליך גירושין, חשוב לדעת מה האפשרויות העומדות לפניכם ולקראת מה אתם צריכים להיערך!

הליך הגירושין מתחלק לשני חלקים:

1. גירושין בהתאם למעמד האישי:
הליך גירושין מתבצע בישראל בהתאם לדת של בני הזוג. לדוגמה: בני זוג בני דת זהה יעברו הליך גירושין על פי הדין האישי. בהתאם לכך, בני זוג יהודים יתגרשו בבית הדין הרבני, בני זוג ערבים יתגרשו בבית הדין השרעי ועוד. לעומת זאת, בני זוג "מעורבים" בני דתות שונות או חסרי דת יתגרשו בבית המשפט לענייני משפחה בהליך התרת נישואין.
2. הסכם גירושין:
מדובר בהליך נלווה להליך גירושין, בו למעשה בני הזוג קובעים כיצד יחולק הרכוש ביניהם ובמידה וקיימים ילדים קטינים, ייקבעו משמורת, הסדרי ראייה, תשלום מזונות וכיוצ'. במידה ואין הסכמה בין בני הזוג לחלוקת הרכוש ולעניין הילדים, בני הזוג יכולים לפנות לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני אשר יכריעו במחלוקות ביניהם.
עבור בני זוג יהודים, הליך הגירושין עצמו מתחיל בתביעה לגירושין בבית דין רבני, כאשר כל שאר הנושאים הקשורים לסכסוך בין בני הזוג יכול לידון בבית הדין הרבני או לחלופין בבית המשפט לענייני משפחה.

למי לפנות – לבית הדין הרבני או לבית משפט לענייני משפחה?

תביעת גירושין לבני זוג יהודים הינה בסמכותו הייחודית של בית הדין הרבני. יחד עם זאת, הסמכות לדון בכל תביעה הקשורה לסכסוך משפחתי נתונה הן לבית המשפט לענייני משפחה והן לבית הדין הרבני כאשר בעניין זה "כל הקודם זוכה". כלומר, ככלל, בן הזוג אשר יפתח ויגיש ראשון את תביעתו, הוא זה שיקבע באיזה גוף יתנהל הסכסוך בין הצדדים בהתאם לסמכות אליה הגיש את התביעה. כלל זה ידוע בכינויו "מירוץ הסמכויות" כאשר לא אחת הקביעה באיזה גוף יידון הסכסוך בעלת משמעות מהותית לבן הזוג ולתוצאות הסכסוך.

נשאלת השאלה לאיזה גוף כדאי לפנות?

יש האומרים כי אם גבר הוא המעוניין להתחיל בהליך גירושין, מומלץ לו לפנות לבית הדין הרבני אשר נוטה בדרך כלל לפסוק לטובת הגברים ואילו לאישה מומלץ לפנות לבית המשפט לענייני משפחה. אמירות אלה יכולות להטעות את מגיש התביעה, כאשר לא אחת ההפך הוא הנכון, הכל תלוי בנסיבות המקרה, בהתאם לצרכים ולרצונות של מגיש התביעה.

במידה והחלטתם להתחיל בהליך גירושין מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה בהליך גירושין!

סביר להניח שלכל אחד מכם יש קרוב משפחה, חבר או לכל הפחות מכר שעבר הליך גירושים ולעיתים מספר פעמים. כאשר תודיעו לסביבתכם כי הנכם עומדים להתגרש, סביר להניח שתהיו מוצפים בדעות וחוות דעת שונות ומרובות אודות הדרך בה כדאי לכם לפנות ולמי. פעמים רבות מה שטוב לחבר שלכם לא בהכרח משרת את הצרכים שלכם, ומרוב מידע, לא תמיד מוצאים את הדרך הנכונה והמתאימה ביותר לכם באופן אישי.
עורך דין מומחה להליך גירושין יוכל לסייע לכם בהליך גירושין שהינו הליך מורכב וארוך וידאג לכוון אתכם בדרך אשר תשרת את הצרכים שלכם בצורה הטובה ביותר הן בהווה והן בעתיד. בין השאר עורך הדין יוכל לסייע לכם לסיים את ההליך בהסכם ביניכם במידה וניתן ויעזור לכם לגשר על פערים, ימליץ לכם לאיזו ערכאה לפנות, ילווה אתכם בכל התהליך מול הגופים השונים וידאג לשמור על זכויותיכם.

משרד עורכי דין קלרפלד מתמחה בדיני משפחה בכלל ובהליך גירושין בפרט, ויוכל לתת לכם מענה אישי, מקצועי ודיסקרטי.

לקביעת פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה להליך גירושין צלצלו:

09-8995871