מזונות ילדים

לאחר פרידת בני זוג, אחד הנושאים הטעונים ביותר אשר קשה להגיע להסכמה לגביו הוא מזונות ילדים. מדוע יש חובה לשלם אותם? מי מוסמך לדון בכך? עד איזה גיל משלמים מזונות? במאמר זה ננסה לענות על שאלות אלו ועוד.מזונות ילדים

הזכאות למזונות ילדים

תשלום מזונות נועד להבטיח כי לאחר פירוק הזוגיות בין ההורים, טובתם ורווחתם של הילדים המשותפים ימשיכו להתקיים. בישראל ישנם שני סוגים של מזונות ילדים: מזונות הכרחיים ומזונות מן הצדקה. אלו שהכרחיים משולמים ע"י האב והוא מחוייב לשלמם ללא קשר לרמת ההכנסה שלו. צרכים הכרחיים למשל כוללים: חינוך, ביגוד, שירותים רפואיים וכיוצ'. לעומת זאת, תשלום מזונות מדין צדקה אינו תשלום מובן מאילו, והוא נקבע בין השאר בהתאם לרמת הכנסותיהם של שני ההורים על מנת להבטיח כי רמת החיים של הילדים תישאר קרובה עד כמה שניתן לרמת החיים בה הורגלו לפני הגירושים.

רוצים להתייעץ בנושא? צלצלו אלינו:

09-8995871

איזה בית משפט מוסמך לדון בנושא?

בית המשפט המוסמך לדון בנושא מזונות הינו בית המשפט לענייני משפחה אלא אם כן בני הזוג הסכימו כי בית הדין הרבני ידון בעניין, ובמצב זה הסמכות תינתן לבין הדין הרבני וסמכותו של בית המשפט לענייני משפחה תפקע. יצוין כי במצבים בהם האב מקדים בתביעת גירושין ופונה תחילה לבית הדין הרבני, בית הדין הרבני לא יכול לקנות סמכות לדון בנושא זה ללא הסכמת שני ההורים לכך.

על פי מה קובעים גובה מזונות ילדים?

בית המשפט לענייני משפחה קובע את גובה מזונות הילדים בהתאם לצרכיו של הקטין/ה ובהתאם ליכולות של ההורים. על פי הדין העברי, במצב בו שני ההורים יהודים, האב חייב לשאת בצרכיהם ההכרחיים של ילדיו עד הגיעם לגיל 15, כאשר מזונות מעבר לסכום ההכרחי, יהיו חייבים בהם שני ההורים בהתאם להכנסותיהם.

מה עושים במצב בו האב מובטל ולא יכול לשלם?

לא אחת אנו עדים למקרים בהם האב מובטל ואינו יכול לשלם מזונות למרות שנקבע בהסכם גירושין (אשר קיבל תוקף של פסק דין) כי עליו לשלם באופן חודשי דמי מזונות. לאור העובדה שהסכם הגירושין מאושר ע"י בית המשפט במתן פסק דין, יש באפשרותך לפנות להוצאה לפועל ולפתוח בהליכים היכולים להביא לעיקול הרכוש של האב, עיכוב יציאתו מהארץ ובמקרים מסוימים אף למעצרו. בנוסף, יש באפשרותך לפנות למוסד לביטוח לאומי אשר משווה בין סכום מזונות ילדים שנקבע בהסכם גירושין לבין הסכום להם הם זכאים בהתאם לתקנות הביטוח הלאומי, והתשלום הנמוך הוא זה שיינתן לך ע"י המוסד לביטוח לאומי.

עד מתי יש חובה לשלם מזונות ילדים?

ככלל, מזונות יש לשלם עד שהילדים מגיעים לגיל 18. יחד עם זאת, בית המשפט לענייני משפחה בעל סמכות לחייב בתשלום גם לאחר מכן במהלך השירות הצבאי ובתקופת הלימודים, אך בדרך כלל עבור התקופה שלאחר סיום הלימודים החיוב יעמוד על כשליש מגובה הסכום ששילמו ההורים עד למועד זה.

גובה מזונות ילדים בעל משמעות רבה לעתידו של ילדיכם ועל כן חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה בדיני משפחה!

מזונות ילדים הינו תשלום המועבר באופן קבוע לטובתם של הילדים ויכול להשפיע משמעותית על ההורים ועל הילדים המעורבים בסיפור הן לענין תכנון ההוצאות והן לענין קביעת רמת החיים לאורך שנים רבות. לאור האמור, בטרם קביעת גובה מזונות (גם אם מדובר בהסכמה בין הצדדים) מומלץ לפנות לעורך דין מומחה לדיני משפחה אשר יוכל לייעץ לכם מהו גובה המזונות הראוי במקרה שלכם.

משרד עורכי דין קלרפלד בעל ניסיון רב בדיני משפחה.

לקביעת פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה בנושא זה צלצלו:

09-8995871