הגירה לישראל

ביקרתם בישראל והתאהבתם במדינה והנכם מעוניינים לעבור לגור בה באופן קבע אך אין לכם אפשרות כי אתם לא יהודים? מצאתם את אהבת חייכם אך משרד הפנים לא מאפשר לכם לגור עימה במדינת ישראל? הנכם יהודים אך אין לכם את האפשרות להוכיח זאת בשל חוסר במסמכים ובשל כך אין לכם אפשרות לבצע הגירה לישראל?

אלו דוגמאות בודדות לאוכלוסיה המעוניינת לבצע עלייה לישראל אך בשל הנוקשות של רשויות ההגירה לישראל, אוכלוסיה זו פעמים רבות, תסורב כניסה לישראל כך שבפועל משפחות ובני זוג לא יוכלו להתייחד עם יקיריהם.

הגירה לישראל – סוגי הבקשות השונות 

ככלל, אזרחות ישראלית מוענקת לאדם בעת לידתו אם הוא נולד לאזרח ישראלי, זכות זאת ניתנת בהתאם לחוק אשר קובע בין השאר כי כל יהודי ו/או צאצא יהודי רשאי לעלות לישראל עם משפחתו המיידית הכוללים אשה, בעל וילדים מתחת לגיל 18. אדם אשר לא זכאי לקבלת מעמד מתוך חוק השבות למעשה חייב להיכנס באחת מהקטגוריות על פי חוק המאפשרות לקבל מעמד זמני/קבע/אזרחות בישראל. להלן מספר דוגמאות לקטגוריות שונות המאפשרות קבלת מעמד וגם הגירה לישראל:

  1. בן זוג זר של אזרח ישראלי (המקיים עימו חיים משותפים) המעוניין בהגירה לישראל.
  2. בן זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי המעוניין בהגירה לישראל.
  3. הסדרת מעמד לבן זוג זר לאחר גירושים מבן זוג ישראלי.
  4. הסדרת מעמד לבן זוג זר לאחר פטירת בן זוג ישראלי.
  5. בקשה לאיחוד משפחות.
  6. הסדרת מעמד להורה קשיש ובודד של אזרח ישראלי.
  7. מעמד להורה לחייל.
  8. מתן מעמד בישראל מטעמים הומאניטריים.

דוגמאות אלו הינן מספר דוגמאות לבקשות אשר ניתן להגיש על מנת לבצע הגירה לישראל אשר רשות האוכלוסין וההגירה תבחן אותן, כל מקרה לגופו ובהתאם לתנאים הקבועים בחוק. למשרד הפנים ככלל, ולשר הפנים בפרט יש שיקול דעת רחב מאוד בכל הקשור לבקשות, ולעיתים הפונה בבקשה מגלה כי מדובר בהליך מורכב ומסובך.

הגירה לישראל – משרד הפנים

עוד במגילת העצמאות נכתב כי מדינת ישראל הינה מדינה יהודית. בהתאם לכך ועם השנים נחקקו חוקי יסוד, חוקים ותקנות המשקפים את אופי המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית ובהתאם לכך פועלת גם רשות האוכלוסין וההגירה לישראל הידועה בשם משרד הפנים. למשרד הפנים ישנן סמכויות רבות הכוללות בין השאר כולל גם החלטות בנושא ההגירה. כאמור, למשרד הפנים יש שיקול דעת רחב בבקשות וכי יש להם מדיניות מאוד נוקשה ומורכבת לקבלת מעמד בישראל. יש לציין כי על החלטות משרד הפנים חלים כללי המשפט המנהלי אשר כוללים בין השאר קבלת החלטות תוך כדי איזון של עקרונות הצדק וההוגנות אל מול יעילות מנהלית.

לאור מדיניות משרד הפנים ודרך התנהלותם, פעמים רבות הפונים לקבלת אישור הגירה לארץ ישראל נאלצים לעבור הליכים ארוכים ופרוצדורה מורכבת ומסובכת על מנת לקבל את המעמד המיוחל. לא אחת הפונים נתקלים בבעיות בירוקרטיות, במענה לקוני ובחוסר שקיפות אשר בסופו של דבר מובילים לסירוב מצד משרד הפנים לבקשה להגר לישראל וזאת ללא סיבה מוצדקת לפחות למראית עין. לאור האמור, הפונים בבקשה כזאת נאלצים לא אחת לפנות לעו"ד מומחה בנושא.

הגירה לישראל – הליכי הערעור בהחלטות

בדרך כלל הפונה בבקשה, מגיע לעורך הדין לאחר שקיבל סירוב ממשרד הפנים. חשוב לציין כי עצם העובדה שמשרד הפנים סירב לבקשת הגירה, אין המשמעות שצריך להתייאש וישנן מספר דרכים שניתן לפעול על מנת לשנות את ההחלטה. בין השאר יש אפשרות להגיש ערר פנימי על החלטת משרד הפנים, ניתן לפנות לבית דין לעררים (בית דין מיוחד שפונים אליו לאחר קבלת החלטות מסוימות של משרד הפנים), פנייה לבג"צ וכיוצ'. יש לציין כי במידה וקיבלתם סירוב ממשרד הפנים לבקשה שלכם, חשוב לפנות כמה שיותר מהר לעו"ד מומחה מכיוון שישנם זמנים הקבועים בחוק המאפשרים לערער על החלטת משרד הפנים, ועל כן יש צורך לפעול במהירות וביעילות.

לאור מורכבות ההליכים מול משרד הפנים בכל הקשור בבקשות להגירה לישראל, מומלץ תחילה לפנות לעו"ד עוד בטרם תחילה ההליך, ולו בלבד על מנת לקבל ייעוץ והדרכה כיצד להגיש את הבקשה, לאן, אילו מסמכים יש להגיש ובאיזו דרך. שיחת ייעוץ יכולה לסייע לכם להימנע מטעויות, לזרז את ההליך, ולשפר את הסיכוי שלכם שמשרד הפנים יקבל את בקשתכם  ויאשר הגירה לישראל.

משרד עורכי דין קלרפלד מתמחה בבקשות להגירה לישראל בכלל ובכל הקשור למשרדי הפנים בישראל בפרט

משרדינו בעל ניסיון רב שנים בכל הקשור לבקשות הגירה לישראל בכל הנושאים הנ"ל. משרדינו מעניק שירותים שונים הכוללים בין השאר: שיחות ייעוץ בטרם הגשת בקשות להגירה לישראל, סיוע בהגשת הבקשות למשרד הפנים, ליווי מלא מול משרד הפנים הכולל הגעה למשרדי הפנים השונים, הגשת עררים במידת הצורך, פנייה לבג"צ וכיוצ'.

לא אחת אנו נתקלים במדיניות שונה במשרדים השונים במשרד הפנים למרות הנהלים הפנימיים הקיימים ותקפים לכלל המשרדים. משרדינו בעל ניסיון רב מול הנציגים השונים במשרדי הפנים השונים בכל הארץ הכולל הגעה אישית למשרדים עצמם והבנה מעמיקה של הדרישות הפנימיות בכל משרד.

במידה ואתם מעוניינים לבצע הגירה לישראל ולהתייעץ בעניין צלצלו אלינו היום:

09-8995871