שאלות נפוצות תביעות בבתי המשפט או בשפה המקצועית – ליטיגציה

ש: מה המשמעות של המושג ליטיגציה?

ת: החלופה בשפה העברית למונח ליטיגציה הינה התדיינות בבית המשפט וכל הכרוך בכך הן לעניין המשפט הפלילי והן לעניין המשפט האזרחי. בין השאר, ליטיגציה כוללת ידיעה של סדרי הדין בבתי המשפט החל מדרך הגשת כתבי תביעה בבתי המשפט וכלה במועד להגשת הוכחות ודרך הגשתם. תחום הליטיגציה דורש מעורך הדין ניסיון רחב ומעמיק ברזי המשפט. לדוגמה: בעת הגשת כתב תביעה יש לציין שם בין השאר מהו הסעד המבוקש (בקשה לצו קבוע, תביעה כספית, בקשה לפסק דין הצהרתי וכיוצ'). עורך דין ליטיגטור בעל ניסיון להמליץ לך מהו הסעד או הסעדים המתאימים ביותר בעניין תביעתך ויסייע לך לפנות בהליך המתאים לקבלת הסעד. בנוסף, עורך דין המעוניין לעסוק בליטיגציה צריך להיות בעל כושר ביטוי גבוה ויכולת לבטא טענותיו בבהירות ובמקצועיות. לא אחת, היכולת של עורך דין לקלוט ולעבד את המידע בעת חקירה של עד והיכולת להתבטא מול השופט יכולים להשפיע על תוצאות הדיון.

ש: האם זה הכרחי לקחת עורך דין ליטיגטור כאשר התביעה שלי מגיעה לבית המשפט?

ת: אין חובה על פי דין לקחת עורך דין ליטיגטור במידה ותביעתך נדונה בבית המשפט. יחד עם זאת, עורך דין מומחה עם ניסיון בליטיגציה בעל יתרונות רבים בבית המשפט היכולים להשפיע על סיכויי הצלחתך. לדוגמה: ליטיגטור בעל ניסיון בסדרי הדין יודע אלו ראיות צריך להכין מבעוד מועד ואיך להגישם לבית המשפט כך שהצד שלך בסיפור יוצג בצורה הטובה ביותר עם מירב ההוכחות. בנוסף, עורך דין ליטיגטור, בעל ניסיון וידע להציג את טענותייך בכתב ובעל פה מול השופט בצורה הבהירה והמקצועית ביותר בעזרת זריזות מחשבתית, קור רוח ויכולת שכנוע. עורך דין ליטיגטור הוא עורך דין עם ניסיון גם בחקירת עדים ולא אחת בעל כלים להשפיע על תוצאות ההליך. על כן, לאור האמור, במידה ותביעתך מגיעה לבית המשפט מומלץ להיות מיוצג ע"י עורך דין בעל ניסיון בליטיגציה.

ש: האם כל עורך דין חייב להיות בעל ניסיון בליטיגציה?

ת: לא, ישנה כמות לא מבוטלת של עורכי דין שלא עוסקים בכלל בפעילות מול בתי המשפט השונים. לדוגמה: עורך דין מומחה לחוזים מיסים דינים זרים ועוד. לא אחת, עורכי דין שאינם ליטיגטורים יעדיפו לא להופיע בבתי המשפט ויפנו אתכם לעורך דין אחר בעל ניסיון בעניין.

במידה ותביעתך מגיעה לבית המשפט מומלץ להיות מיוצג ע"י עורך דין ליטיגטור.

למידע נוסף ולשאלות צור קשר